Wampiry.org
Największe polskie forum o wampirach

Śledzone tematyŚledzone tematy FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Gotowiec - książki
Autor Wiadomość
Devil 
zła dziewczyna

Pomogła: 1 raz

Reputacja: 50
Poziom: 24
HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 11/68
 16%
Wysłany: 2013-01-27, 13:28   Gotowiec - książki

KSIĄŻKI
W prezentacji maturalnej musicie użyć jakiejkolwiek literatury. Najlepiej wybrać trzy utwory literackie, bo w ten sposób spotykacie się z egzaminatorem w połowie drogi. Nie ma literatury za dużo ani za mało i zmieścicie się w sam raz w czasie przeznaczonym na egzamin.
Dla leniwych
"Wywiad z wampirem" Anne Rice
"Dracula" Bram Stoker
"Zmierzch" (saga) Stephanie Meyer
"Pamiętniki wampirów" (saga) L.L Smith
To są propozycje najpopularniejsze i najłatwiej dopasować do nich różne tematy, np: "zmiana wizerunku wampira na przestrzeni wieków" czy " wartości, jakie reprezentuje wampir". Trzeba się jednak liczyć, że komisja ma te pozycje w małym palcu i samo obejrzenie filmu nie wystarczy. Poza tym, są to pozycje tak sztandarowe, że większość ludzi będzie miała chociaż jedną z nich, a to źle, dla was, maturzyści, bo komisja będzie miała duże porównanie, co może, niestety łączyć się z niższą oceną.
Dla średnio zaawansowanych
"Nekroskop" Brian Lumley
"Miasteczko Salem" Stephen King
" Wampiry z Morganwille" (saga) Rachel Caine
" Hotel Transylwania" Chelsea Quinn Yarbro
Pozycje mniej znane, mające dużą wartość dla sprawy wampirzej. Pozycje przedstawiają różne ujęcia wampirów a nawet całych wampirzych społeczności. Pytania z tych dzieł będą mniej szczegółowe, więc łatwiej o lepszą ocenę.
Dla ambitnych
"Wampir" Władysław Stanisław Reymont
"Pozwól mi wejść" "Låt den rätte komma in" (tytuł oryginalny) John Ajvide Lindqvist
"Wampir z mgieł" Christie Golden
Te pozycje szalenie trudno dostać i dlatego są na wagę złota. Nie wiem czy "Pozwól mi wejść" ukazało się w polskiej wersji językowej (tak, wiem, jest film, ale na Boga, nie oglądać, jeśli chcecie mieć jako taką ocenę!) ja czytałam w oryginale ze słownikiem i filologiem kultury skandynawskiej. Jeśli nie znajdziecie wersji polskiej "Pozwól mi wejść" to nie możecie dodać jej do bibliografii. Egzaminator ma czytać tylko książki w ojczystym języku, albo musicie dostarczyć tłumaczenie.
Mile widziane są również wiersze. Niektóre możecie znaleźć na forum w dziale LITERATURA, temat POEZJA.
Nie polecam
- zbiorów opowiadań. Zazwyczaj niewiele wnoszą do tematu, zwłaszcza te pisane po 2006 roku.
- książek, które w opisach mają słowa- klucze "romans", "historia miłosna", " prawie jak Zmierzch". Mało, że nie wnoszą wiele do tematu wampirów to jeszcze często są to harlequiny, które nie mają też żadnych wartości językowych, a to komisja również ocenia.
Polecam
- uzupełniacze wiedzy. Możecie w bibliografii umieścić je w literaturze podmiotu, a wiele wam pomogą. Najlepiej szukać czegoś w stylu "Wampiry historia z zimną krwią pisana", "Encyklopedia Fantasy", "Słownik mitologii świata". Im więcej taki uzupełniacz wiedzy ma autorów, tym lepiej dla was.

Nadija 

Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 13/45
 28%
Wysłany: 2013-01-28, 08:42   

Ja bym jeszcze dodała ''CARMILLE'' - Josepha Sheridana Le Fanu,
ktora wprowadza motyw
kobiety -wampira, wampa o sklonnosciach homoseksualnych. :)

Martusia22 

Poziom: 30
HP: 69/2333
 3%
MP: 1114/1114
 100%
EXP: 84/99
 84%
Wysłany: 2013-01-28, 13:24   

Ja ze swojej strony polecam książki:

Michelle Belanger "Wampiry same o sobie"
Konstantinos "Wampiry wśród nas"
Anne Rice "Krew i złoto"

Pandora 
Kasjopea

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 38/39
 97%
Wysłany: 2013-01-29, 01:08   

Martusia22 napisał/a:

Michelle Belanger "Wampiry same o sobie"

To jest dopiero inne ujęcie wampira, ta książka mogła by nadać pracy nowego sensu.

Zaproponowałabym ogólnie całe "Kroniki Wampirów" Anne Rice (lub do wyboru).
Z filmografii też chyba można korzystać, więc czemu nie "Pozwól mi wejść"?
Then your body will be mine

Odpowiedz do tematu