Wampiry.org
Największe polskie forum o wampirach

Śledzone tematyŚledzone tematy FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wampiryzm w Średniowieczu.
Autor Wiadomość
Martusia22 


Posty: 1265
Skąd: Oświęcim

Reputacja: 50
Poziom: 30
HP: 69/2333
 3%
MP: 1114/1114
 100%
EXP: 84/99
 84%
Wysłany: 2011-05-07, 09:21   Wampiryzm w Średniowieczu.

Mit wampira lub też istot wampiropodobnych jest obecny niemal we wszystkich kulturach już od starożytności. Poczynając od Chin i Indii poprzez Europę, kraje obu Ameryk aż na Grenlandii kończąc. Legendarne upiory od wieków powracały by pławić się we krwi, sprowadzać nieszczęścia, wywoływać zarazy i utrudniać ludziom życie na wszelkie możliwe sposoby. Upadek wielkich cywilizacji starożytnych, stopniowa chrystianizacja kolejnych krajów, tworzenie nowych kultur i tradycji, wszystko to nie zdołało wyprzeć postaci wampira ze świadomości ludzkiej, tak jakby lęk przed nimi był częścią natury ludzkiej. Społeczeństwo średniowieczne było wręcz idealnym gruntem dla rozwoju wszelkiego rodzaju historii i legend o tym co mroczne, nadprzyrodzone i nieczyste. I tak wampiry zajęły swe miejsce wśród upiorów, strzyg, duchów, wilkołaków i innych istot "z piekła rodem", które budząc strach wśród zabobonnej ludności stały się nieodłączną częścią kultury Wieków Średnich. Praktycznie na całym obszarze Europy Południowo-Wschodniej spotykamy się z dość dużą liczbą pochówków "wampirów", a stosowane tu praktyki antywampiryczne są na całym tym terenie takie same bądź do siebie podobne. Niewykształcona i dość ograniczona ludność średniowieczna zamieszkująca niewielkie miasteczka i wsie dość niechętnie odnosiła się do wszelkiego rodzaju odstępstw od normy. Wierzono, że diabeł naznaczc swoje sługi, nadając im charakterystyczny wygląd zewnętrzny. Człowiek, którego aparycja w jakiś sposób wyróżniała się spośród innych był potencjalnym sługą szatana, czarownikiem, wilkołakiem czy wampirem. Predyspozycje do stania się Nosferatu mieli ludzie o specyficznych cechach takich jak: rude włosy, zajęcza warga, owłosienie po zewnętrznej stronie dłoni, niebieskie oczy, zrośnięte brwi, kły wystające poza linię zgryzu, sine i opuchnięte twarze, itd. O konszachty z diabłem posądzano również osoby cierpiące na różne schorzenia takie jak: porfirię, gigantyzm, karłowatość, schizofrenię, ludzi garbatych, kulawych lub bardzo starych. Według wierzeń ludowych człowiek mógł stać się wampirem gdy nad jego zwłokami przeskoczy kot lub przeleci ptak.

Wielce prawdopodobne było, iż po śmierci zostaną nimi także zmarli bez ostatniego namaszczenia, martwo urodzone lub nieochrzczone dzieci, zbrodniarze, ludzie zamordowani, samobójcy, ci którzy zginęli gwałtowną śmiercią, heretycy, chrześcijanie którzy przeszli na islam, księża zmarli w stanie grzechu ciężkiego. Tak więc potencjalnych wampirów mamy sporo. A ponieważ nie można było dopuścić by żywe trupy żerowały na Bogu ducha winnych śmiertelników, ci zaczęli wyszukiwać sposoby na unicestwienie potworów. Pierwsze podejrzenia pojawiały się zwykle gdy w danej wiosce nastąpiło kilka zgonów, jeden po drugim, w krótkich odstępach czasu. Śmierć poprzedzają gwałtowna, krótkotrwała choroba, zwykle umierali członkowie jednej rodziny. Wampira szukano zazwyczaj wśród ich niedawno zmarłych krewnych. Co ciekawe pojawieniu się nieumarłych towarzyszyły ataki morowego powietrza i zarazy. Ludzie wierzyli, iż to właśnie smród gnijącego ciała nieboszczyka sprowadza epidemię chorób. Zazwyczaj po unicestwieniu wampira zaraza ustawała.


Kiedy już odkryto tożsamość wampira należało jak najszybciej się go pozbyć. Jednym z najpopularniejszych sposobów na unicestwienie go było wbicie kołka z określonego gatunku drzewa (głogu, klonu, jesionu) w jego serce. Musiało ono zostać przebite przy pierwszym uderzeniu. Wierzono, iż serce jest siedliskiem siły życiowej wampira, więc godząc w nie, pozbawiało się go tej siły. Kolejny sposób to wbicie w czaszkę lub tułów żelaznego kolca, gwoździa bądź zęba od brony. Zdarzało się, że potencjalnego wampira pozbawiano głowy poprzez odcięcie jej grabarskim szpadlem. Następnie układano ją między nogami nieboszczyka, by ten nie mógł jej dosięgnąć. Jednym z drastyczniejszych sposobów na pozbycie się ożywionego trupa było wyrwanie jego serca i ugotowanie go w oliwie. Według niektórych podań, w przypadku gdy wampir jest syty krwi, światło słoneczne nie stanowi dla niego zagrożenia. Zdarzało się, że ciało zmarłego przywalano kamieniami, szczególnie w partii głowy, piersi i stóp. Istniały również mniej drastyczne metody na unicestwienie wampira.


Do najbardziej rozpowszechnionych również na terenie Polski, należało ułożenie ciała twarzą do ziemi, lub włożenie mu do ust gliny, grudki ziemi bądź kamienia, aby nieboszczyk "gryzł ziemię, a nie ludzi". Kolejnym rozpowszechnionym sposobem było skrępowanie rąk wampira lub wysypanie dna trumny cierniami. Do nieco mniej znanych metod należało rzucenie na wieko trumny kwiatów (najlepiej sprawdzały się dzikie róże) by oplotły duszę zmarłego, która nie mogłaby wyjść z grobu. Osoby, które posiadały predyspozycje do zostania wampirami chowano zazwyczaj na peryferiach cmentarzy, a w zazwyczaj głębokich grobach nie składano zwyczajowego wyposażenia. Często zaopatrywano je natomiast w ochronne symbole i amulety, które miały zapobiegać przemianie. Zdarzało się również, iż grób wampira znajdował się na roztajach dróg czy skrzyżowaniach.Nam, ludziom XXI wieku obrzędy te mogą wydawać się barbarzyńskie i nieludzkie. Bezczeszczenie zwłok zmarłego, aby zapobiec jego powrocie "zza grobu" wzbudza w nas odrazę i niechęć do zabobonnego, średniowiecznego społeczeństwa. Jednak nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tradycji i obrzędów wywodzi się właśnie z praktyk antywampirycznych.

źródło: www.ordalicum.pl
_________________
ŚWIATA W RYZACH NIE TRZYMA MIŁOŚĆ, WIARA CZY NADZIEJA ALE I TYLKO EMPATIA...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14