Wampiry.org
Największe polskie forum o wampirach

Śledzone tematyŚledzone tematy FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Grób wampira w Sanoku
Autor Wiadomość
Martusia22 

Reputacja: 50
Poziom: 30
HP: 69/2333
 3%
MP: 1114/1114
 100%
EXP: 84/99
 84%
Wysłany: 2012-03-13, 17:19   Grób wampira w Sanoku

źródło: www.blogiceo.nq.pl

W latach 80-tych podczas prac archeologicznych na dawnym cmentarzu przy sanockiej cerkwi, dziś imienia św. Trójcy, natrafiono na leżący na poboczu grób, najprawdopodobnie mężczyzny pozbawionego w naturalnym miejscu głowy, która była wetknięta pomiędzy uda. Na dawnym cmentarzysku odkryto 40 grobów, wśród nich ten jeden nietypowy, leżący na uboczu. Wówczas jednak nie zwrócono na niego większej uwagi. Układ kości został sfotografowany, mogiłę opisano, a dokumentacja spoczęła na regałach w siedzibie archiwum sanockiego muzeum. Tam też przeleżała sobie ponad 20 lat.
Przed rokiem przypadkowo sięgnął po nią jednak młody muzealny archeolog- Piotr Kotowicz. "Zdjęcie przedstawiające czaszkę umieszczoną pomiędzy kośćmi udowymi od razu mnie zaintrygowało. Może dlatego, że wcześniej interesowałem się bieszczadzką etnografią i podania o wampirach nie były mi obce. A tak właśnie grzebano osoby uznawane za wampiry. Co ciekawe mogiła pochodzi najprawdopodobnie z XVII w. Wówczas minęły już czasy średniowiecznej świetności Sanoka, ale miasto nadal było prężnym ośrodkiem ziemskim, tutaj znajdował się sąd, starostwo, tutaj zbierała się okoliczna szlachta. Sam cmentarz z nietypowym grobem leżał was niespełna 200 m od ważnych urzędów"- opowiada P. Kotowicz
Pochowany wampir to najprawdopodobnie mężczyzna, mieszkaniec Sanoka. Ale może to był nie upiór, ale przestępca skazany na śmierć przez ucięcie głowy? Tym bardziej, że w XVII w. działał w Sanoku miecznik chlubiący się nawet zdolnością ucięcia pięciu głów jednym cięciem miecza. Skazańców chowano bez głów. Te zostawały przybite na miejscu egzekucji, na przestrogę przed dokonywaniem przestępstw. Wisiały do momentu, aż same odpadły z powodu rozkładu tkanek- dodaje Kotowicz.

Devil 
zła dziewczyna

Pomogła: 1 raz

Poziom: 24
HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 11/68
 16%
Wysłany: 2012-03-13, 20:24   

Gdyby to był grób przestępcy to raczej nie na poświęconym cmentarzu. Jeśli cmentarz to nie cmentarz a prowizoryczne miejsce do grzebania przestępców to dlaczego tylko jedna osoba została pozbawiona głowy?

Martusia22 

Poziom: 30
HP: 69/2333
 3%
MP: 1114/1114
 100%
EXP: 84/99
 84%
Wysłany: 2012-03-14, 11:13   

Mnie też przyszło na myśl podobne pytanie. Myślę, że to grób "wampira". Po pierwsze dlatego, że jak jest opisane, przestępców chowano bez głów, a w mogile głowa była. Po drugie, tenże grób leżał na uboczu, a jak wiadomo tak chowano osoby posądzone o wampiryzm. To moje zdanie na ten temat, a wy jak myślicie?

Odpowiedz do tematu